pl

Trasa EDK 2018

Świętego Maksymiliana Marii Kolbego

Początek

Bielsko-Biała

Kościół Świętego Andrzeja Boboli

Koniec

Bielsko-Biała

Kościół Świętego Andrzeja Boboli

Długość trasy

20 km

Suma podejść

1035 m

Patron

Święty Maksymilian Maria Kolbe

Autor

Paweł Wawrzuta

Data EDK

23.03.2018

Trasa na wzór

 

Poziom trudności

Błoto, Śnieg, Mgła, Porywisty Wiatr, Oblodzone Szlaki, możliwość pobłądzenia!

Trasa

Kościół św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej,→ Kaplica na Dębowcu (Krzyż przy kaplicy) → Szyndzielnia → Klimczok → Siodło pod Klimczokiem → Magura → Bystra → Równia → Błonia → Cygański Las → Bielsko-Biała, Kościół św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej - zakończenie.

 

 

Informacje dodatkowe o trasie

Możesz pobrać mapę w pliku PDF na własny komputer w celu przeanalizowania trasy; wgrać do telefonu lub wydrukować w całości (kartki A4) lub tylko najbardziej interesujące fragmenty drogi.

REKOMENDACJA / Przygotowanie kondycyjne: Trasa choć nie jest pełną drogą EDK, warto się przygotować na kilkugodzinną drogę. Czas przejścia jest też mniejszy niż 8 godzin. Przebiega jednak głównie górami, więc potrzeba też wiele siły i pewnego przygotowania. Prosimy tego nie lekceważyć i z pokorą do niej podejść - to są góry, a to całkiem inne wyzwanie niż doliny, dla ciała ale i dla ducha.

Dojazd i powrót we własnym zakresie!

Dojechać można pod kościół (Parafia Św. Andrzeja Boboli) na ul. Świętego Andrzeja Boboli 41 w Bielsku-Białej. Jeżeli ktokolwiek przybywa samochodem, to można pojazd zostawić przy samym Szpitalu Wojewódzkim (jest wiele miejsca). Opłata za parking około 4 zł. Szpital i parking blisko kościoła.

Naszą trasę rozpoczynamy i kończymy w tym samym miejscu, więc trzeba tylko dotrzeć w jedno miejsce. Pod Szpital Wojewódzki dotrzeć można spod dworca PKS i PKP autobusem miejskim numer 8 (przystanek Szpital Wojewódzki).

Koniecznie:
 • przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termosy z gorącą herbatą (na drogi 45 i 55 km nawet 4 termosy 1 litrowe), wodę (nie zalecamy w zimne i mroźne dni), wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,
 • weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska, pełna lodu i śniegu), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur (w górach poniżej zera stopni) oraz niesprzyjających warunków pogodowych (zwłaszcza na drogach EDK w naszym rejonie, które są w górach do wysokości 1257 m n.p.m. – to nie jest wędrówka miejska). Przydać może się folia ratownicza NRC,
 • miej przy sobie: telefon komórkowy (naładowany i sprawny), latarkę (najlepiej czołową) + dodatkowe baterie, podstawowe opatrunki,
 • sprawdź lokalną prognozę pogody,
 • poinformuj bliskich o planowanym wyjściu i bądź z nimi w kontakcie,
 • zorganizuj przejazd w miejsce rozpoczęcia trasy i pomyśl o powrocie – także wtedy, kiedy będziesz chciał zrezygnować wcześniej (EDK 45 km przecina drogę asfaltową na Przełęczy Salmopolskiej - między Szczyrkiem, a Wisłą oraz w Centrum Szczyrku); droga 55 km przecina drogę asfaltową w Centrum Brennej, na Przełęczy Salmopolskiej oraz w Centrum Szczyrku – w tych miejscach możesz być odebrany przez najbliższych w razie trudności na trasie); drogę 20 km przecina droga asfaltowa w Bystrej, zanim ostatecznie zakończy się w Bielsku-Białej.
 • zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi,
 • pamiętaj, że w EDK wpisane jest duże ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
 • przemyśl jak wrócisz po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej lub kiedy zakończysz wcześniej na trasie!,
 • zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem trasy,
 • zapisz w swoim telefonie numer ratunkowy GOPR 601 100 300, 33 829 69 00 (numer centrali w Szczyrku)
 • prosimy zainstalować w swoim telefonie aplikację „Ratunek” – na telefony z systemem Android, gdyby trzeba było wezwać pomocy w razie urazu, trudności. Więcej na: www.ratunek.eu

Rejon

Bielsko-Biała Beskidy

województwo śląskie

 

Adres parafii

ul. Świętego Andrzeja Boboli 41,
43-316 Bielsko-Biała

Koordynator

Brat Mirek Myszka SAC

 

 

Informacje dodatkowe

EDK Bielsko-Biała Beskidy: 23 marca 2018

Info on-line: https://www.facebook.com/edk.bielsko.beskidy

WWW: http://edkbielsko.eu

Msza Święta: godz. 20.00: Parafia Świętego Andrzeja Boboli, Bielsko-Biała (ul. Św. A. Boboli 41)

https://www.facebook.com/edk.bielsko.beskidy/videos/944030712413619/

Zgłoszenia deklaracji przejścia dokonywane są przez główną stronę wydarzenia: edk.org.pl - od Środy Popielcowej 14 lutego 2018 roku - dla tras: 20 km, 45 km, 54 km,  63 km oraz 75 km.

Pakiety EDK przygotowane na rok 2018: rozważania EDK, opaska odblaskowa oraz przypinka - będzie można nabywać od godz. 18.00 do godziny 19.45. Po zakończeniu Mszy Świętej Sztab Rejonu dalej będzie rozprowadzał PAKIETY EDK, aż do ostatniego. Mamy przygotowanych w tym roku 2000 pakietów. Nie ma możliwości wcześniejszego rezerwowania pakietów. 

Dodatkowe informacje będą pojawiały się na bieżąco na naszej stronie internetowej www.edkbielsko.eu oraz na profilu Facebook: https://www.facebook.com/edk.bielsko.beskidyTrasy w tym rejonie

NazwaRejonPoczątekKoniecDystans
Świętego Andrzeja BoboliBielsko-Biała BeskidyBielsko-BiałaBielsko-Biała45 km
Świętego Maksymiliana Marii KolbegoBielsko-Biała BeskidyBielsko-BiałaBielsko-Biała20 km
Świętego Ojca PioBielsko-Biała BeskidyBielsko-BiałaBielsko-Biała54 km
Świętego JózefaBielsko-Biała BeskidyBielsko-BiałaBielsko-Biała75 km
Świętej Siostry FaustynyBielsko-Biała BeskidyBielsko-BiałaBielsko-Biała63 km
Wspierają EDK