pl

Trasa EDK 2019

KOŚCIERZYNA - św. Antoni

Początek
Wętfie - Nowy Klincz - Osada Burego Misia

Koniec
Wętfie - Nowy Klincz - Osada Burego Misia

Długość trasy
42 km

Suma podejść
602 m

Data EDK
12.04.2019

Trasa pełna

Trasa

Wętfie-Nowy Klincz- Kościerzyna- Kościerzyna Wybudowanie-Skorzewo -Stara Sikorska Huta- Nowa Wieś Kościerska- Kaliska- Kłobuczyno- Dąbrówka-Dobrogoszcz- Wętfie

Informacje dodatkowe o trasie

Wętfie- Nowy Klincz- Kościerzyna- Kościerzyna Wybudowanie- Skorzewo-Stara Sikorska Huta- Kłobuczyno-Dąbrówka-Dobrogoszcz-Wętfie.

Trasa pierwszorazowa na EDK, która  rozpoczyna się i kończy w wyjątkowym miejscu, na Osadzie Burego Misia gdzie mieszka ze sobą ponad 50 osób  niepełnosprawnych z ich przyjaciółmi, tworząc jedną wielką rodzinę.   Przebiega   przez kaszubskie lasy, jeziora,   urokliwe wioski i pola  jak również  przepiękne kaszubskie miasto - Kościerzynę słynącą z dwóch Sanktuariów Maryjnych.  Maszerujemy brzegiem lub  pobliżu dziewięciu jezior,  a na trasie możemy spotkać ślady  zwierząt między innymi wilków. Odwiedzamy kaszubskie kościoły ,z sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin na czele, kaplice , charakterystyczne dla Kaszub przydrożne kapliczki i przydrożne krzyże. Odwiedzamy cmentarze: katolicki, ewangelicki i choleryczny,  jak również pomnik  pomordowanych nauczycieli czy leśny grób  pomordowanych  okolicznych mieszkańców  podczas ostatniej wojny. Nad jeziorem Gałęźnym odwiedzamy obelisk poświęcony honorowemu obywatelu Kościerzyny -Romualdowi Wołodźce.

Krótkie odcinki  trasy są bardzo wymagające, większość trasy średnio wymagająca.

Początek i koniec  trasy jest na Osadzie Burego Misia, gdzie można zaparkować samochód. Osada znajduje się ok. 5km od Kościerzyny, niestety komunikacja publiczna nie dociera na Osadę.

Trasa bezpieczna. 4 krotnie, w tym 3 krotnie na pasach przechodzimy przez drogi wojewódzkie (przecinamy je). Wymagające przejścia ścieżkami leśnymi wokół jeziora Gałęźnego oraz w lesie pomiędzy 25 a 27,5km trasy.  Oferujemy też bezpieczne kąpielisko już po przejściu Drogi Krzyżowej w jeziorze przy Osadzie Burego Misia. Trasę wytyczali i testowali członkowie Kościerskiego  Klubu Morsa i nie omieszkali pamiętać o małej przyjemności dla chętnych, po ukończeniu EDK.

Zgodnie z zasadami EDK : Każda osoba uczestniczy w EDK na własną odpowiedzialność. Nie zapewniamy ubezpieczenia ani opieki medycznej. W razie konieczności korzystaj z numeru alarmowego 112. Pamiętaj:  o naładowanym telefonie.

W związku z czasem w którym odbywa się EDK ( pora roku i noc) sugerujemy wyposażyć się w nieprzemakalne buty i okrycie, latarkę i odblaski, a także termos z ciepłym napojem i posiłek.


INFO Dodatkowe informacje o rejonie

12 kwietnia 2019 r. o godz. 20.00. - rozpoczynamy Mszą św. w kaplicy na Osadzie Burego Misia w Wętfiach /koło Kościerzyny.

Chętni będą mogli odbierać pakiety EDK  : rozważania stacji Drogi Krzyżowej, odblask i opaska EDK - cena 15 zł. (Całkowity dochód z sprzedaży pakietów zostanie przeznaczony na funkcjonowanie Osady Burego Misia-ilość pakietów będzie ograniczona).

Biuro EDK Kościerzyna,  będzie się  znajdowało  się niedaleko kaplicy na Osadzie Burego Misia  i będzie czynne od godziny 18:00 do  godziny 20.00 12.04.2019.

Deklaracja udziału jest prowadzona tylko za pośrednictwem strony internetowej EDK (trzeba na tej stronie znaleźć rejon Kościerzyna, wybrać naszą trasę św. Antoniego)   Prosimy o dokładne zapoznanie się z zakładką PRZYGOTUJ SIĘ. Ew. pytania w sprawie zapisów i trasy odpowiednio:  kasia@profos.com.pl i r.flisikowski@wp.pl

Uczestnictwo w EDK ma charakter indywidualnej, dobrowolnej praktyki religijnej. Osoby decydujące się na udział w EDK biorą na siebie całkowitą odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem. Osoby niepełnoletnie mogą iść wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Każdy uczestnik zabiera ze sobą latarkę czołówkę oraz drewniany krzyż. Można ściągnąć aplikację EDK na telefon z trasa i rozważaniami.  Więcej informacji o EDK Kościerzyna można znaleść na stronie  www.koscierzynamorsy.pl oraz wszelkie aktualności można znaleźć na profilu FB Kościerskich Morsów.

Rejon

Kościerzyna

Świętej Trójcy

Adres parafii

plac Jana Pawła II 1
83-400 Kościerzyna

Koordynator

Katarzyna Kopp-Ostrowska

Wspierają EDK