pl

Trasa EDK 2018

Św. Wawrzyńca - zielona

Początek

Otwock

Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego

Koniec

Otwock

Kościół pw. Zesłania Ducha Świętego

Długość trasy

52 km

Suma podejść

522 m

Patron

Św. Wawrzyniec

Autor

Jerzy Drubkowski

Data EDK

16.03.2018

Trasa pełna

 

Poziom trudności

Wzdłuż rzeki możliwe miejsca podmokłe,

Trasa

Otwock-Józefów-Emów-Wiązowna-Kąck-Poręby-Rzakta-Dobrzyniec- Kruszowiec- Czarnówka-Wola Karczewska-Wólka Mlądzka-Mlądz-Otwock

 

 

Informacje dodatkowe o trasie

Trasa liczy 52 km. Zróżnicowana nawierzchnia: asfalt, drogi polne, leśne. Znaczna część trasy przebiega według oznaczeń szlaków turystycznych. Duży  odcinek stanowi też ścieżka wzdłuż rzeki Świder. Trudność może stanowić podmokłe w okresie wiosennym przejście przez las pomiędzy Kąckiem a Porębami oraz na ścieżce turystycznej wzdłuż rzeki Świder, gdzie w dwóch miejscach trzeba pokonać  1-1,5 m szerokości strumyk a raz przejść po pniu. W nawigacji trudność mogą sprawiać kręte odcinki w lesie pomiędzy Józefowem a Wiązowną oraz kręty odcinek leśny pomiędzy Wolą Karczewską a Kopkami.

Trasa ambitna ze względu na długość. Wyzwaniem jest też trzymanie się w nocy przy ograniczonej widoczności oznakowanego szlaku turystycznego w lesie pomiędzy Józefowem a Wiązowną oraz na szlaku wzdłuż Świdra.

Poza tymi utrudnieniami nie powinna sprawić problemu sprawnym fizycznie osobom Polecana również dla tych, którzy idą EDK pierwszy raz.

Trasa poprowadzona pętlą rozpoczynająca i kończąca się w tym samym miejscu (Otwock) co rozwiązuje problemy logistyczne. Dodatkowo w sytuacji rezygnacji daje możliwość łatwej "ewakuacji" praktycznie w każdym momencie (oczywiście we własnym zakresie). Warto mieć jakąś osobę asekurującą "pod telefonem".

Dwukrotnie "przecinana" jest trasa "17", w tym raz w miejscu bez przejścia dla pieszych. Jednakże z powodu na porę jej przekraczania nie powinna być mocno ruchliwa. W obydwu przypadkach należy zachować wzmożoną czujność. 

Z powodu przemieszczania się w znacznej mierze terenami leśnymi i to w porze nocnej należy wziąć pod uwagę zagrożenie ze strony leśnych zwierzą (dziki), choć do tej pory nie zanotowano żadnych incydentów z nimi związanymi.

Zagrożenie mogą stanowić strome skarpy nad rzeką czy gałęzie na wąskich ścieżkach szlaku turystycznego wzdłuż Świdra. 

Rejon

Otwock

województwo mazowieckie

 

Adres parafii

Żeromskiego 6,
05-400 Otwock

Koordynator

Mateusz Kubiak

 

 

Informacje dodatkowe

Rozpoczynamy Mszą Św. o godzinie 21:00, w piątek 16 marca! Miejsce to tradycyjnie parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku, tzw. Pallotyni. Adres parafii to Żeromskiego 6, Otwock.

Rejestracja trwa do dnia wydarzenia. Jest jednoznaczna z przyjęciem do wiadomości, że IDZIE SIĘ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ! Organizowana jest jedynie Msza św, a na trasę każdy wyrusza samodzielnie. Dla osób zapisanych zamawiamy pakiety/rozważania, które można odebrać w cenie 10 zł. Odbiór pakietów w czwartek 15 marca od 19:00-20:00 oraz w dniu wydarzenia, od godziny 20:00 oraz po Mszy (start Mszy-21:00). Podczas Mszy Świętej pakiety nie będą wydawane!Trasy w tym rejonie

NazwaRejonPoczątekKoniecDystans
Św. Antoniego - niebieskaOtwockOtwockOtwock40 km
Św. Tomasza - czerwonaOtwockOtwockOtwock46 km
Św. Wawrzyńca - zielonaOtwockOtwockOtwock52 km
Św. Andrzeja Boboli - pomarańczowaOtwockOtwockOtwock75 km
Wspierają EDK