Szczegóły trasy EDK
Brązowa - św. Franciszka z Asyżu

Informacje

Nazwa Brązowa - św. Franciszka z Asyżu
Rejon Dziemiany
Lokalizacja Województwo pomorskie
Typ trasy Pełna trasa EDK
Początek Dziemiany
Koniec Kalwaria Wielewska w Wielu
Przebieg Dziemiany - Dywan - Przymuszewo - Parzyn - Kaszuba - Leśno - Orlik - Lamk - Wiele
Długość 41 km
Inne utrudnienia W czasie deszczu błotniste drogi, w Lamku przecięcie drogi wojewódzkiej nr 235 oraz tory kolejowe.
Facebook

Opis trasy

Trasa z kościoła drogą asfaltową poprzez las zaprowadzi nas do Dywana. Stąd dalej lasem początkowo drogą gruntowa, następnie asfaltową dojdziemy do Przymuszewa, następnie do Parzyna. Z tego miejsca żółtym szlakiem – obok rzeki Zbrzycy dojdziemy do Kaszuby, gdzie ponownie asfaltem dojdziemy do kościoła w Leśnie. Z tego miejsca kierujemy się niebieskim szlakiem poprzez pola i lasy aż do Wiela. Po drodze mijamy klasztor Sióstr Franciszkanek w Orliku. We Wielu  osiągniemy cel - przepięknie położoną Kalwarię Wielewską, po jej przebyciu dochodzimy do kościoła św. Mikołaja, gdzie kończymy trasę i możemy uzyskać odpust związany z Rokiem Miłosierdzia.

Rekomendacja

Trasa wiedzie szlakami Zaborskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego do pięknie położonej Kalwarii Wielewskiej. W większości prowadzi przez lasy i pola i jest oznakowana. Droga jest urokliwa, sprzyjająca kontemplacji, z dala od zabudowań. Trasa EDK przeznaczona jest dla osób aktywnych fizycznie, zdrowych, przyzwyczajonych do wysiłku fizycznego. Należy pamiętać, że trasa pokonywana nocą jest bardziej męcząca niż w dzień i należy się do niej wcześniej przygotować fizycznie i psychicznie.

Dojazd i powrót

Dojazd do Dziemian i powrót z Wiela we własnym zakresie. W zależności od ilości osób chętnych można będzie wspólnie zamówić bus na powrót do Dziemian - kwestia do uzgodnienia.

Bezpieczeństwo

Trasa jest bezpieczna, z dala od ruchliwych dróg, zalecamy jednak wyposażyć się w elementy odblaskowe, dobre nieprzemakalne buty i okrycie, obowiązkowo latarkę, ewentualnie kijki do nordic walking oraz termos z ciepłym napojem i posiłek.Poinformuj bliskie osoby, że wychodzisz na trasę, daj mapę EDK na wypadek, gdyby trzeba było po Ciebie przyjechać. Polecamy zapoznać się z informacjami - przygotuj się.

Pliki do pobrania:

Opisy są w trakcie weryfikacji i doprecyzowywania, najlepiej pobrać je nie wcześniej niż trzy dni przed wyruszeniem na EDK.


Wspierają EDK

Nie warto żyć normalnie
warto żyć ekstremalnie